Aktualności

Czy mrożona żywność jest zdrowa? W jaki sposób należy mrozić produkty spożywcze, by nie traciły nic ze swojej wartości?

08.02.2023

Choć początkowo była to metoda mało popularna – z uwagi na niedoskonałości technologii i wysokie koszty – dziś trudno wyobrazić sobie bez niej życie. Przez lata pojawiło się mnóstwo mitów związanych z tym sposobem utrwalania żywności, dlatego wyjaśniamy poniżej jak przebiega cały proces zamrażania, czy jedzenie zachowuje swoje wartości odżywcze i smakowe i w końcu – czy mrożonki są zdrowe?

Na czym polega i jak działa mrożenie żywności

Mrożenie żywności to proces w teorii nieskomplikowany – polega bowiem na szybkim schłodzeniu produktów spożywczych do temperatury od -20°C do -35°C bądź niższej i przechowywaniu jej w temperaturze poniżej -18°C. Temperatura ta skutecznie chroni żywność przed niebezpieczeństwem rozwoju drobnoustrojów a co za tym idzie pozwala zapobiegać jej psuciu. Dzięki temu, że zawarta w żywności woda również zamarza, bakterie bytujące w pożywieniu nie mogą jej wykorzystać do rozmnażania się – co w efekcie wydłuża okres przydatności do spożycia.

Głębokie mrożenie – gdy liczy się czas zamrażania produktów spożywczych

Przy wykorzystaniu tradycyjnego zamrażania, na powierzchni żywności tworzą się kryształki lodu, które niszczą jej strukturę. Psuje to tak walory estetyczne, jak i negatywnie wpływa na smak i wartości odżywcze posiłku. W przetwórstwie spożywczym od lat dąży się do maksymalnego skrócenia czasu zamrażania, co bezpośrednio przekłada się na jakość mrożonych produktów. Głębokie mrożenie realizowane jest przy użyciu właściwych urządzeń zamrażalniczych i polega na jak najszybszym zamrożeniu artykułów spożywczych i utrzymaniu ich temperatury na poziomie -18°C lub niższym przez cały okres przechowywania.

Ma to kilka korzyści. Pozwala zachować oryginalny wygląd jedzenia – co ma kluczowe znaczenie przede wszystkim w przypadku warzyw i mięs. W trakcie głębokiego mrożenia, żywność traci nieporównywalnie mniej wartości odżywczych i walorów smakowych. Co więcej, zamrożone w ten sposób artykuły spożywcze, a potem odpowiednio przechowywane, również utrzymają się dłużej. Jeśli z kolei spojrzeć na inne metody konserwowania żywności, to taki sposób mrożenia ma nad nimi olbrzymią przewagę – nie wymaga wykorzystania chemicznych konserwantów, by wydłużyć czas przydatności do spożycia. Otrzymujemy więc w pełni wartościowe, zdrowe i pozbawione szkodliwych substancji jedzenie.

Najpopularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym do głębokiego mrożenia jest tunel zamrażalniczy-fluidyzacyjny (IQF). Żywność wewnątrz tunelu przemieszcza się po taśmach transportowych i jest błyskawicznie ochładzana do bardzo niskich temperatur, przy wykorzystaniu różnych czynników chłodniczych – jak amoniak, freon bądź CO2. Dzięki temu żywność zachowuje swoją strukturę i wilgotność, a powstały produkt jest sypki i gotowy do pakowania.

Kilka przydatnych zasad mrożenia żywności w warunkach domowych

Jak nietrudno się domyślić, większość osób nie ma dostępu do profesjonalnego przemysłowego sprzętu do głębokiego mrożenia. Korzystając ze zwykłej zamrażarki domowej także da się skutecznie zapobiegać marnowaniu żywności.  Warto jednak pamiętać przy tym o kilku rzeczach:

  • Przed wstawieniem jedzenia do zamrażarki warto je schłodzić w lodówce. Im mniejsza różnica temperatur między jedzeniem, a warunkami w zamrażarce, tym szybszy proces zamrażania – co, jak zostało wspomniane, przekłada się na jakość mrożonej żywności;
  • Mięso i warzywa trzeba dokładnie umyć przed mrożeniem;
  • Nie należy ponownie zamrażać produktów, które już zostały wcześniej rozmrożone. Wyjątkiem jest sytuacja, w której rozmrożona żywność poddana została obróbce termicznej (gotowaniu, smażeniu, pieczeniu);
  • Nie wolno zamrażać nieświeżej żywności. Samo mrożenie nie jest sposobem na pasteryzację – nie zabije bakterii, które były na danym artykule spożywczym przed mrożeniem;
  • Mrożąc ciecz (zupy, sosy), należy mieć na uwadze fakt, że zwiększy ona swoją objętość. Jeśli planujemy mrozić ją w zamkniętych pojemnikach, nigdy ich nie zapełniajmy w całości.

Czytaj również:

Mrożenie żywności - wady i zalety. Dlaczego mrożonki to dobre rozwiązanie, a co można uznać za ich ewentualne słabe strony?

Chłodzenie żywności i w jaki sposób proces ten wpływa na jej smak oraz właściwości odżywcze

Jak długo można przechowywać mrożoną żywność? W jaki sposób należy podchodzić do jej rozmrażania?