Wymienniki ciepła: parowniki, chłodnice

Parowniki i chłodnice, wymienniki ciepła Unidex

 

Unidex jest także producentem wymienników ciepła – głównie parowników i chłodnic. Nasze wymienniki są kalkulowane, projektowane oraz produkowane w zakładzie Unidex. Wykonujemy je ze stali ciśnieniowej oraz zabezpieczamy antykorozyjnie w procesie galwanizacji. Możemy zaprojektować wymienniki pracujące w instalacji amoniakalnej, freonowej lub CO2. Każdy Wymiennik ciepła projektowany jest na indywidualne zamówienie Klienta.

Wymienniki ciepła, parowniki Unidex

 

Co to jest wymiennik ciepła i do czego służy?

 

Rosnące ceny ogrzewania sprawiają, że wielu Polaków poszukuje alternatyw i skutecznego ogrzewania swoich domów, bądź firm. W branży grzewczej zachodzą nieustające zmiany, jeśli chodzi o technologię ogrzewania. Od kilkunastu lat wzrasta popularność urządzeń zwanych wymiennikami ciepła. Każdy, kto zdecyduje się na takie rozwiązanie, może sporo zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, ale i chłodzenia budynku. Wymiennik ciepła pozwala na zwiększenie efektywności pracy urządzeń, które wchodzą w skład systemu grzewczego.

Wymiennik ciepła to urządzenie umożliwiające wymianę ciepła między płynami posiadającymi inną temperaturę. Instalacja pozwala na ustaloną lub nieustaloną wymianę ciepła, a więc może działać w sposób ciągły lub w systemie nieciągłym, czyli dokonywać wymiany ciepła w jednorazowo, bądź w sposób okresowy. Wymiana ciepła wykorzystywana jest w wielu dziedzinach naszego życia. Najszerzej stosowana w przemyśle, w ciepłownictwie, chłodnictwie, budownictwie, czy w instalacjach centralnego ogrzewania budynków mieszkalnych.

 

Wymiennik ciepła – schemat i zasada działania

 

Podczas działania instalacji dochodzi do powstawania zjawiska konwekcji (przekazywania energii), dzięki wzajemnemu przewodzeniu. Ciecz o wysokiej temperaturze konwekcyjnie przekazuje energię do ścianki lub powierzchni rurki, a następnie ciepło przewodzone jest przez ścianę rurki lub płytę, gdzie znajduje się płyn o niższej temperaturze. Wymiana energii cieplnej może odbywać się na dwa sposoby. W sposób kontaktowy, gdy dochodzi do bezpośredniego kontaktu czynników lub w sposób bezkontaktowy, kiedy oba czynniki są od siebie oddzielone.

Schemat działania wymiennika ciepła może być inny w różnych układach strumieni, czyli w systemach współprądowych, przeciwprądowych, krzyżowych i złożonych. Wymienniki ciepła są coraz częściej stosowane, gdyż znajdują się niemalże w każdym urządzeniu chłodzącym. Są ich nierozłącznym elementem i dają gwarancję prawidłowego funkcjonowania systemu. Wymienniki stosowane są też w urządzeniach klimatyzacyjnych i odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej temperatury powietrza.

 

Co to jest wymiennik ciepła i do czego służy?

 

Wymienniki ciepła możemy spotkać w wielu różnych rodzajach. Ze względu na ich konstrukcje, urządzenia możemy podzielić na: płytowe, spiralne i płaszczowo-rurowe. Ich konstrukcja oraz materiały, z jakich są wykonane, muszą posiadać odpowiednią wytrzymałość i takie właściwości, by można było w nich zastosować różne rodzaje czynnika chłodniczego. W przypadku urządzeń chłodniczych i zamrażalniczych, jakie stosuje się w przemyśle, jako czynnik chłodniczy używane są: amoniak, CO2 lub freony. Stąd możemy wyróżnić:

 

  • check.png [372.00 B]   wymienniki ciepÅ‚a amoniakalne;
  • check.png [372.00 B]   wymienniki ciepÅ‚a CO2
  • check.png [372.00 B]   wymienniki ciepÅ‚a freonowe
  •  

Wybór jednego z nich jest kwestią bardzo indywidualną, gdyż zarówno amoniak, CO2, jak i freon charakteryzują się podobnymi parametrami. Warto jednak wiedzieć, że wymienniki ciepła amoniakalne mogą wpływać na większe koszty eksploatacyjne. Z kolei od strony praktycznej, w przypadku wymienników ciepła freonowych, trudno jest wykryć wszelkie wycieki, co może utrudnić nam kontrolę szczelności instalacji. To, który rodzaj wymienników ciepła będzie w naszym przypadku najlepszy, zależy od typu naszej instalacji oraz potrzeb, które powinni określić specjaliści.

 

Parowniki i chÅ‚odnice 

 

Każda instalacja chłodnicza do prawidłowego działania potrzebuje wymienników ciepła. W zależności od systemu, możemy spotkać ich różne rodzaje. Najczęściej jest to skraplacz i parownik. Prócz nich możemy spotkać się z innymi wymiennikami, niezbędnymi do przenoszenia ciepła z pomieszczeń chłodzonych do otoczenia, jakimi są chłodnice.

Parownik stanowi źródło zimna w instalacji chłodniczej, gdyż jest najzimniejszym elementem w urządzeniu. Ciepło z medium chłodzonego trafia do parownika, gdzie panuje najniższa temperatura i odbywa się proces parowania. Ciekły czynnik chłodniczy, pod wpływem dostarczonego ciepła, odparowuje i następuje przemiana cieczy w gaz. Innym urządzeniem, które również jest stosowane, są chłodnice powietrza, które pełnią podobną rolę, jednak różnią się pod względem źródła ciepła. W parowniku czynnik chłodniczy odparowuje, przechodząc ze stanu ciekłego w gazowy, ale źródłem ciepła nie jest schładzane powietrze. W takim przypadku mówimy o chłodnicy powietrza. Zamiast powietrza medium schładzanym może być też woda, roztwór glikolu, roztwór solankowy bądź każda inna ciecz, którą musimy schłodzić

 

Gdzie stosować wymiennik ciepła?

 

Wymienniki ciepła mają niezwykle szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Służą wszędzie tam, gdzie odbywa się transport energii cieplnej. Ciepło doprowadzane do wymiennika, po przejściu przez jego struktury, jest przekazywane dalej. Wymienniki stosowane są w instalacjach centralnego ogrzewania, w wodociągach czy urządzeniach klimatyzacyjnych niezbędnych do chłodzenia budynków bądź urządzeń.

 

wymiennik ciepła.jpg [105.63 KB]

 

Wymienniki ciepła są nierozłącznym elementem wielu systemów ciepłowniczych i mieszkaniowych węzłów cieplnych. Urządzenia są w stanie maksymalnie zredukować utratę ciepła, co gwarantuje nam mniejsze rachunki. Wymienniki ciepła świetnie nadają się do ogrzewania podłogowego bądź podgrzewania wody użytkowej. Ich uniwersalność pozwala na połączenie z kotłami paliw, czy kolektorami, dzięki czemu te zapewniają jeszcze większą oszczędność i wydajność na najwyższym poziomie. Prócz centralnego ogrzewania, poszczególne rodzaje wymienników ciepła dedykowane są do instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii. Wymiennik płytowy stosowany jest w hybrydowych instalacjach, czyli w przypadku, gdzie do instalacji CO podłączone jest również urządzenie do pozyskiwania ciepła z OZE, takie jak solary czy pompa ciepła.

 

 

Wymienniki ciepła projektowane na zamówienie

 

Standardowe wymienniki ciepła umożliwiają wymianę ciepła pomiędzy konkretnymi mediami, jakimi są ciecze lub gazy i są to urządzenia o konkretnych wymiarach i parametrach. Wiele nowoczesnych instalacji przemysłowych i nie tylko, wymaga zastosowania nietypowych rozwiązań. Na potrzeby nowego projektu konieczny może być montaż wymienników ciepła o zróżnicowanej konstrukcji. Ich parametry mogą różnić się od standardowych wymienników pod względem wymiarów lub sposobu przepływu ciepła.

 

IMG_1314_logo.png [20.84 MB]

 

Dbając o potrzeby naszych Klientów, prócz standardowych wymienników ciepła, jakie posiadamy w ofercie, oferujemy również projektowanie takich urządzeń. Powstają one na indywidualne zamówienie i są projektowane w zależności od potrzeb konkretnego projektu i konkretnej instalacji. Standardowa konstrukcja oznacza krótszy czas dostawy, natomiast projekty na życzenie wymagają dłuższego czasu realizacji. Oferujemy produkty spełniające różne standardy połączeń, wykonane z wysokiej jakości materiałów o różnych wykończeniach powierzchni. Jeżeli są Państwo zainteresowani indywidualnym zamówieniem, zapraszamy do kontaktu oraz przedstawienia swoich potrzeb. Nasze projekty wymienników ciepła gwarantują niezawodność i wszechstronne zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

 

Przykłady wymienników ciepła

 

Wymienniki ciepła amoniakalne Unidex Wymienniki ciepła freonowe Unidex
amoniakalne freonowe

 

Galeria zdjęć

Kliknij tutaj i skontaktuj siÄ™ z nami!