Tunele kompaktowe IQF

Tunel kompaktowy IQF  Unidex

 

Tunel kompaktowy IQF (TK) to urządzenie działające na tej samej zasadzie, jak standardowy tunel zamrażalniczy - fluidyzacyjny IQF. Wykorzystuje technologię fluidyzacji, dzięki której przetwarzany produkt zachowuje się jak wrząca ciecz. Powietrze wprawiane w ruch przez zespół wentylatorów, przepływa przez parownik, a następnie przez perforowaną taśmę, powodując ruch produktu – uniemożliwiając jego wzajemne przywieranie. Efektem pracy tunelu jest w pełni zamrożony, sypki, oddzielony produkt, gotowy do pakowania! Tunele kompaktowe Unidex z systemem CIP

Zalety tunelu kompaktowego TK:

Mniejszy rozmiar - Tunel TK charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, jednocześnie zapewniając wydajność standardowych tuneli IQF Unidex

Krótki czas instalacji - cały proces montażu tunelu odbywa się w fabryce Unidex - instalacja tunelu w zakładzie Klienta zajmuje naszym instalatorom jedynie 2-5 dni

Mobilność - konstrukcja tunelu umożliwia bardzo łatwy transport oraz demontaż (tylko 2-5 dni), dzięki czemu klient ma możliwość łatwiej relokacji urządzenia. 

Higiena - Utrzymanie czystości jest niezwykle ważne, unikalna konstrukcja tunelu TK umożliwia łatwe mycie i dezynfekcję.

Tunel kompaktowy IQF to urządzenie idealne do zamrażania:

Tunele chłodnicze do mrożenia owoców Tunele chłodnicze do mrożenia warzyw Tunele chłodnicze do mrożenia pieczarek
owoce warzywa grzyby i pieczarki
Tunele chłodnicze do mrożenia ziół Tunele chłodnicze do mrożenia ryb Tunele chłodnicze do mrożenia mięsa
zioła ryby i owoce morza elementy mięsa

Dane techniczne serii tuneli kompaktowych IQF - parametry

Tunele kompaktowe TK to tunele zamrażalnicze o mniejszej wydajności: od 1000 do 3400 kg/h. Czynnikiem chłodniczym może być zarówno amoniak NH3 (R717), freon (R404A, R507, R449A) oraz CO2. Charakteryzują się także mniejszymi wymiarami. Są to tunele idealne dla Klientów rozpoczynających swoją przygodę z mrożeniem lub mniejszych przetwórców.

Wszystkie tunele oraz ich podzespoły produkowane przez Unidex spełniają wszelkie niezbędne normy i dyrektywy obowiązujące w Unii Europejskiej w tym przepisy Urzędu Dozoru Technicznego oraz przepisy sanitarne.

Oto kilka przykładowych dyrektyw:

Dyrektywa Urządzeń Ciśnieniowych PED (2014/68/UE)
Dyrektywa Maszynowa (2006/42/WE)
Dyrektywa EMC (2014/35/UE)
Dyrektywa Niskonapięciowa (2014/35/UE)
System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (HACCP)

Tunel kompaktowy IQF Seria TK
Wydajność dla groszku
(+15 -> -18 [°C])
1700 - 3400 [kg/h]
Wydajność dla truskawki
(+20 -> -18 [°C])
1200 - 2400 [kg/h]
Czynnik chłodniczy amoniak - freon - CO2
Obieg czynnika pompowy lub grawitacyjny (DX)
Rekomendowana temp. odparowania -40 [°C]
Zasilanie elektryczne 3x400 [V] / 50 [Hz]

Wyposażenie tuneli kompaktowych

Tunel kompaktowy IQF Unidex składa się z dwóch głównych części – sekcji taśmy oraz sekcji parowników. Sekcja taśmy podzielona jest na dwie komory ciśnieniowe, znajdujące się pod perforowaną, modułową taśmą. W każdej komorze zamontowane są wentylatory, które wyposażone są w przetworniki częstotliwości umożliwiające kontrolę procesu fluidyzacji i całego mrożenia. Sekcję parowników tworzą zaprojektowane, przeliczone oraz wyprodukowane przez Unidex oziębiacze, dedykowane do różnych czynników chłodniczych: amoniaku, freonów oraz CO2.

Za równomierne rozłożenie produktu odpowiada podajnik wibracyjny, zamontowany przed tunelem i wprowadzający produkt bezpośrednio do wnętrza tunelu.

Każdy tunel IQF Unidex wyposażony jest także w zewnętrzny system mycia 1. taśmy, który umożliwia okresowe lub ciągłe mycie 1. taśmy podczas mrożenia – bez konieczności zatrzymywania produkcji.

UDS to system, który służy do usuwania szronu z parowników, przy wykorzystaniu podmuchu sprężonego powietrza. Każdy parownik posiada obsługujący go zbiornik sprężonego powietrza wraz z dyszami powietrznymi ustawionymi tak, aby usuwać szron, śnieg i lód spomiędzy lamelek parownika. Cały system UDS sterowany jest automatycznie poprzez sterownik tunelu. Dzięki zastosowaniu systemu UDS oraz Zewnętrznego systemu mycia taśmy, istnieje możliwość pracy tunelu do 22 godzin pomiędzy rozmrożeniami.

Dotykowy panel sterujący znajduje się na drzwiach szafy sterowniczej i umożliwia precyzyjną kontrolę nad wszystkimi podzespołami tunelu bez potrzeby wchodzenia do jego wnętrza.

Tunel może być także wyposażony dodatkowo w system CIP (Cleaning-In-Place), system sekwencyjnego rozmrażania czy system zdalnego dostępu.

Galeria zdjęć

Do pobrania

Kliknij tutaj i skontaktuj się z nami!