Przenośniki spiralne
Ciągły rozwój przemysłu spożywczego wymaga coraz szybszego i wydajniejszego procesu produkcji. Jednym ze sposobów na jego usprawnienie i dalszą optymalizację kosztów jest wykorzystywanie skutecznych i wydajnych form transportu wewnątrzmagazynowego. Tutaj kluczowym rozwiązaniem są przenośniki spiralne, które odpowiednio zaprojektowanie, pozwalają na znaczne usprawnienia w procesie przemieszczaniu towarów wewnątrz hali produkcyjnej lub magazynowej.
Przenośniki spiralne to urządzenia, których zadaniem jest transport produktu pomiędzy innymi urządzeniami. Dzięki zastosowaniu systemu spiralnego Klient oszczędza powierzchnię produkcyjną na hali. Każdy Przenośnik spiralny projektowany jest na indywidualne zamówienie Klienta. |
Przenośniki spiralne - czym są?
Ograniczona przestrzeń wewnątrz hali produkcyjnej to jedno z największych wyzwań, przed którymi stoją rozmaite gałęzie przemysłu w tym branża spożywcza, a zwłaszcza przetwórstwo żywności. Powiększanie przestrzeni produkcyjnej niesie za sobą olbrzymie koszty dla przedsiębiorstw, stąd też potrzeba jak najlepszego wykorzystania istniejącego już miejsca, czasu i kosztu przepływu produktu pomiędzy kolejnymi urządzeniami. Jednym z rozwiązań pozwalającym na użycie bardzo długiej taśmy transportującej na stosunkowo małej przestrzeni, jest korzystanie z przenośnika spiralnego.
W dużym uproszczeniu, przenośniki spiralne to urządzenia, które służą do transportowania produktów pomiędzy różnymi urządzeniami lub w ramach danej linii produkcyjnej. Przenośnik spiralny napędzany jest najczęściej motoreduktorem sterowanym falownikiem. Zastosowanie systemu spiralnego sprawia, że przenośniki zajmują niewielką powierzchnię w stosunku do długości taśm, a kompaktowe rozmiary całego urządzenia doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie przestrzeń jest ograniczona, a gdzie istnieje konieczność przemieszczania towarów. Urządzenia tego typu umożliwiają ponadto wygodny i w pełni bezpieczny transport produktów w ruchu ciągłym, a ich załadunek oraz rozładunek odbywać się może na dowolnym poziomie.
Sposób działania
Na początek należy zaznaczyć, że przenośniki spiralne projektowane na podstawie indywidualnych wytycznych klienta. Mogą więc mieć niemal dowolną konstrukcję, dostosowując parametry, takie jak: wysokość, ilość zwojów, kąt wzniesienia czy też kierunek i kąty załadunku/rozładunku spirali do potrzeb danej firmy. Zawsze jednak cechuje je kompaktowy rozmiar – szczególnie względem klasycznych rozwiązań. Jeśli chodzi o ich konstrukcje, kluczowe są tutaj dwa elementy – taśma i spirala. Taśma porusza się po spirali, przenosząc materiały i produkty w pożądanym kierunku. Przenośniki spiralne na halach produkcyjnych wykorzystywane są do transportu pionowego – pod górę lub w dół.
Zadaniem przenośników spiralnych jest przemieszczanie towarów w ramach różnych elementów linii produkcyjnych, jak i jako połączenie dwóch różnych linii produkcyjnych. W razie konieczności mogą także pełnić rolę bufora, w którym tymczasowo przetrzymywane są produkty przed ich dalszą trasą po hali produkcyjnej. Dodatkowo są idealnym rozwiązaniem wykorzystywanym w branży spożywczej do zamrażania, chłodzenia lub podgrzewania produktów żywnościowych.
Najważniejsze funkcje przenośników spiralnych
Na Najważniejszą funkcją przenośników spiralnych jest sprawny i wydajny transport towarów wewnątrz hali produkcyjnej. Z uwagi na to, że są one projektowane pod indywidualne zapotrzebowanie każdego klienta, mogą mieć różną średnicę i dowolną ilość zwojów, dodatkowo wyposażone mogą być w agregaty chłodnicze lub posiadać zabudowę izolacyjną, co przekłada się na możliwość chłodzenia, podgrzewania, zamrażania, lub odparowywania produktów w trakcie transportu. Dzięki zastosowaniu systemu spiralnego przenośniki te spełnią wymagania każdego miejsca – nawet wtedy, gdy przestrzeń jest bardzo ograniczona.
Zastosowanie przenośników spiralnych
Przenośniki spiralne znajdują różnorakie zastosowanie na halach produkcyjnych i magazynach, w zależności od wymagań konkretnego klienta. Mogą posłużyć między innymi do:
- transportu pionowego – w górę lub w dół – w ramach hali produkcyjnej;
- do bezproblemowego transportu towarów w ramach jednej linii produkcyjnej bądź do połączenia kilku linii produkcyjnych;
- z uwagi na stosunkowo niewielką prędkość przemieszczania się towarów, doskonale sprawdzają się w branży spożywczej. Służą tutaj do podgrzewania, schładzania czy zamrażania żywności.
Choć przenośniki spiralne znajdują zastosowanie w niemal każdej gałęzi przemysłu, kluczową rolę odgrywają przede wszystkim w branży spożywczej.
Jakie sÄ… koszty?
Precyzyjny koszt przenośników spiralnych jest trudny do oszacowania, gdyż jest w dużym stopniu uzależniony od kilku czynników, takich jak:
- zastosowania – w zależności od tego, czy jest to transport towarów w obrębie hali produkcyjnej, zastosowanie przenośnika spiralnego jako bufora czy np. zamrażanie lub podgrzewanie produktów spożywczych;
- ostatecznej długości i złożoności całego systemu.
Elastyczne przenośniki spiralne projektowane na zamówienie
Przenośniki spiralne doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie przestrzeń na hali produkcyjnej bądź w magazynie jest mocno ograniczona i zastosowanie tradycyjnych rozwiązań jest problematyczne, bądź całkowicie niemożliwe. Zdecydowanie największą zaletą całego systemu jest jego niemal nieograniczona elastyczność.
Każdy przenośnik spiralny tworzony przez firmę Unidex przygotowywany jest na podstawie ściśle określonych wytycznych klienta. Dzięki temu możliwe jest jak najdokładniejsze dopasowanie całego systemu do indywidualnych potrzeb i spełnienie wymagań każdego miejsca.
Tunel spiralny to urządzenie idealne do zamrażania, chłodzenia lub podgrzewania:
pieczywo | produkty garmażeryjne | pizza |
surowe mięso | przetworzone mięso |
słodycze i ciasta |
lody | żywność pakowana |
nabiał |