Tunele zamrażalniczo - fluidyzacyjne IQF

TZF-P-2000-02.png [4.08 MB]

 

Tunel zamrażalniczy – fluidyzacyjny (IQF) to najpopularniejsze urządzenie do szybkiego zamrażania, wykorzystujące technologię fluidyzacji, dzięki której przetwarzany produkt zachowuje się jak wrząca ciecz. Powietrze wprawiane w ruch przez zespół wentylatorów, przepływa przez parownik, a następnie przez perforowaną taśmę, powodując ruch produktu – uniemożliwiając jego wzajemne przywieranie. Efektem pracy tunelu jest w pełni zamrożony, sypki, oddzielony produkt, gotowy do pakowania! Maszyny do zamrażania owoców, warzyw, owoców morza, mięsa i drobiu - Unidex

Tunel zamrażalniczy-fluidyzacyjny IQF to urządzenie idealne do zamrażania:

Tunele zamrażalnicze do mrożenia owoców Tunele zamrażalnicze do mrożenia warzyw Tunele zamrażalnicze do zamrażania pieczarek
owoce warzywa grzyby i pieczarki
Tunele zamrażalnicze do mrożenia ziół Tunele zamrażalnicze do mrożenia ryb Tunele zamrażalnicze do mrożenia mięsa
zioła ryby i owoce morza elementy mięsa

Dane techniczne serii tuneli fluidyzacyjnych-zamrażalniczych IQF - parametry

Tunele zamrażalnicze-fluidyzacyjne IQF produkowane przez firmę Unidex przeznaczone są do zamrażania owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, owoców morza i ziół. Dzielą się na dwa typoszeregi:

  • tunele serii M (wydajność od 1000 do 3400 kg/h) – szerokość robocza taśmy 800 [mm]
  • tunele serii A (wydajność od 4300 do 12000 kg/h) – szerokość robocza taśmy 1200 [mm]

Wszystkie tunele oraz ich podzespoły produkowane przez Unidex spełniają wszelkie niezbędne normy i dyrektywy obowiązujące w Unii Europejskiej w tym przepisy Urzędu Dozoru Technicznego oraz przepisy sanitarne.

Oto kilka przykładowych dyrektyw:

Dyrektywa Urządzeń Ciśnieniowych PED (2014/68/UE)
Dyrektywa Maszynowa (2006/42/WE)
Dyrektywa EMC (2014/35/UE)
Dyrektywa Niskonapięciowa (2014/35/UE)
System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (HACCP)

Tunele IQF
Seria M Seria A
Wydajność dla groszku
(+15 -> -18 [°C])
1700 - 3400 [kg/h] 4300 - 12000 [kg/h]
Wydajność dla truskawki
(+20 -> -18 [°C])
1200 - 2400 [kg/h] 3000 - 8500 [kg/h]
Czynnik chłodniczy amoniak - freon - CO2
Obieg czynnika pompowy lub grawitacyjny (DX)
Rekomendowana temp. odparowania -40 [°C]
Zasilanie elektryczne 3x400 [V] / 50 [Hz]

Tunele fluidyzacyjne seria M

Tunele zamrażalniczo-fluidyzacyjne z serii M to tunele o mniejszej wydajności: od 1000 do 3400 kg/h. Czynnikiem chłodniczym może być zarówno amoniak NH3 (R717), freon (R404A, R507, R449A) oraz CO2. Charakteryzują się także mniejszymi wymiarami. Są to tunele idealne dla Klientów rozpoczynających swoją przygodę z mrożeniem lub mniejszych przetwórców.

Tunele fluidyzacyjne seria A

Tunele z serii A to tunele zamrażalnicze fluidyzacyjne o bardzo dużej wydajności od 4300 do 12000 kg/godz. dla groszku lub 3000 do 8500 kg/godz. dla truskawki. Czynnikiem chłodniczym jest głównie amoniak lub freon w przypadku mniejszych tuneli. W tunelach tej serii zostały zastosowane wentylatory promieniowe, które znacząco poprawiają jakość fluidyzacji. Tunele te mogą być wyposażone dodatkowo w UDS (urządzenie do usuwania szronu z parowników), który przedłuża znacznie cykl pracy tunelu między odmrożeniami.

Wyposażenie IQF

Tunel zamrażalniczy-fluidyzacyjny IQF Unidex składa się z dwóch głównych części – sekcji taśmy oraz sekcji parowników. Sekcja taśmy podzielona jest na dwie komory ciśnieniowe, znajdujące się pod perforowaną, modułową taśmą. W każdej komorze zamontowane są wentylatory, które wyposażone są w przetworniki częstotliwości umożliwiające kontrolę procesu fluidyzacji i całego mrożenia. Sekcję parowników tworzą zaprojektowane, przeliczone oraz wyprodukowane przez Unidex oziębiacze, dedykowane do różnych czynników chłodniczych: amoniaku, freonów oraz CO2.

Za równomierne rozłożenie produktu odpowiada podajnik wibracyjny, zamontowany przed tunelem i wprowadzający produkt bezpośrednio do wnętrza tunelu.

Każdy tunel IQF Unidex wyposażony jest także w zewnętrzny system mycia 1. taśmy, który umożliwia okresowe lub ciągłe mycie 1. taśmy podczas mrożenia – bez konieczności zatrzymywania produkcji.

UDS to system, który służy do usuwania szronu z parowników, przy wykorzystaniu podmuchu sprężonego powietrza. Każdy parownik posiada obsługujący go zbiornik sprężonego powietrza wraz z dyszami powietrznymi ustawionymi tak, aby usuwać szron, śnieg i lód spomiędzy lamelek parownika. Cały system UDS sterowany jest automatycznie poprzez sterownik tunelu. Dzięki zastosowaniu systemu UDS oraz Zewnętrznego systemu mycia taśmy, istnieje możliwość pracy tunelu do 22 godzin pomiędzy rozmrożeniami.

Dotykowy panel sterujący znajduje się na drzwiach szafy sterowniczej i umożliwia precyzyjną kontrolę nad wszystkimi podzespołami tunelu bez potrzeby wchodzenia do jego wnętrza.

Tunel może być także wyposażony dodatkowo w system CIP (Cleaning-In-Place), system sekwencyjnego rozmrażania czy system zdalnego dostępu.

Zalety IQF

Podczas projektowania tuneli zawsze kierujemy uzyskaniem najwyższej jakości zamrożonego produktu. Nasza zaawansowana technologia pozwala na mrożenie szerokiego zakresu produktów przy użyciu tego samego tunelu – wszystko dzięki szerokiej możliwości sterowania procesem mrożenia i podzespołami tunelu. Gwarantujemy trwałość i niezawodność przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii elektrycznej oraz wody. Urządzenia do usuwania szronu (UDS) pozwala na zminimalizowanie czasu przestojów między kolejnymi cyklami mrożenia oraz na uzyskanie maksymalnej wydajności w stosunku do wielkości tunelu.

Galeria zdjęć

Do pobrania

Kliknij tutaj i skontaktuj się z nami!