Aktualności

Tunele zamrażalnicze - optymalne rozwiązania do (nie)typowych zastosowań

19.11.2021

W celu efektywnego schładzania i mrożenia artykułów spożywczych stosowane są nowoczesne instalacje mrożnicze, które z reguły wykazują wysoką wydajność chłodniczą oraz pracują z wykorzystaniem naturalnych lub syntetycznych czynników chłodzących. Tunele chłodnicze wykorzystywane w przemyśle spożywczym muszą sprostać wysokim wymaganiom pod względem wydajności mrożenia, niezawodności eksploatacji oraz higieny pracy. Wyłącznie spełnienie tych restrykcyjnych kryteriów jest warunkiem uzyskania maksymalnej jakości produktów końcowych.

Tunel zamrażalniczy w technologii IQF

Tunel zamrażalniczy UNIDEX pracujący w technologii fluidyzacyjnej (IQF) to najpopularniejsze obecnie na rynku urządzenie do szybkiego zamrażania. Dzięki technologii IQF, powietrze wprawiane w ruch przez zespół wentylatorów, przepływa przez parownik i perforowaną taśmę, powodując ruch produktu, bez ryzyka jego wzajemnego przywierania. W efekcie uzyskiwany jest w pełni zamrożony, sypki, oddzielony produkt, który jest gotowy do natychmiastowego pakowania.

Nowatorska konstrukcja tunelu zamrażalniczego umożliwia łatwą obsługę całego urządzenia za pomocą panelu dotykowego. Ponadto tunel zamrażalniczy udostępnia opcję zapisywania wstępnie zaprogramowanych receptur, co stanowi duże udogodnienie w trakcie produkcji żywności. Urządzenie chłodnicze posiada również w pełni intuicyjny interfejs operatora, który zapewnia szybką diagnostykę oraz lokalizację ewentualnych usterek.

Najważniejsze cechy nowoczesnego tunelu zamrażalniczego UNIDEX:

  • podstawowa konstrukcja w całości wykonana ze stali nierdzewnej i z syntetycznych paneli, zatwierdzona sanitarnie
  • podajnik wibracyjny
  • wentylatory z przetwornikami częstotliwości
  • system CIP (Cleaning-In-Place)
  • system sekwencyjnego rozmrażania
  • system zdalnego dostępu
  • system UDS (usuwania szronu z parowników)
  • precyzyjną kontrolę i regulację temperatury
  • możliwość pracy tunelu do 22 godzin pomiędzy rozmrożeniami
  • oszczędne gospodarowanie energią i bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego

Urządzenia UNIDEX spełniają wszelkie niezbędne normy i wymagania dyrektywy Unii Europejskiej, w tym przepisy Urzędu Dozoru Technicznego oraz przepisy sanitarne.

Tunel zamrażalniczy to nowoczesne rozwiązanie umożliwiające szybkie mrożenie żywności liczone w minutach, a nie w godzinach. Krótki czas mrożenia pozwala nie tylko na uzyskanie większej ilości zamrożonej żywności w jednostce czasu, ale również przyczynia się do podniesienia jakości zamrożonych produktów. Podczas szybkiego mrożenia w artykułach spożywczych powstają mniejsze kryształy lodu, przez co nie dochodzi do znacznego uszkodzenia komórek w strukturze produktów. W efekcie tak przetworzona żywność zachowują właściwą wilgotność, która nie tylko poprawia jej strukturę, kolor i smak, ale również przekłada się na mniejsze straty wagowe produktów spowodowane utratą wody.

Czytaj również:

Innowacyjne rozwiązania w przemyśle chłodniczym: W jaki sposób tunele fluidyzacyjne wpłynęły i wpływają nadal na efektywność zamrażania żywności?

Czy tunele zamrażalniczo-fluidyzacyjne wpływają na jakość i świeżość zamrożonej żywności?

Wymienniki ciepła amoniakalne: to oszczędność energii i ekologia, czyli zrównoważone podejście do chłodnictwa.