Aktualności

Innowacyjne rozwiązania w przemyśle chłodniczym. W jaki sposób tunele fluidyzacyjne wpłynęły i wpływają nadal na efektywność zamrażania żywności?

29.08.2023

Co zmieniło pojawienie się tuneli fluidyzacyjnych? Jakie udogodnienia do dziś wiążą się z ich używaniem?

Wiele typów żywności, tak przetworzonej, jak i nieprzetworzonej, możliwych jest do przechowywania wyłącznie po jej uprzednim zamrożeniu. Właśnie dlatego mrożenie żywności bardzo szybko stało się jednym z podstawowych procesów wykorzystywanym w branży spożywczej. Kamieniem milowym w historii przemysłu chłodniczego, pracującego nad poprawą efektywności mrożenia m.in. produktów spożywczych, było pojawienie się tuneli fluidyzacyjnych, czyli urządzeń wykorzystujących strumień powietrza do fluidyzacji materiału znajdującego się w komorze zamrażarki. Dzięki tej właśnie fluidyzacji trafiające do tunelu produkty są chłodzone równomiernie, co zapewnia szybsze i bardziej równomierne zamrażanie żywności.

Tunele fluidyzacyjne zostały wprowadzone do branży chłodniczej w latach 60. XX wieku. Były one innowacją w stosunku do tradycyjnych metod zamrażania, polegających na zamrażaniu żywności w powietrzu o niskiej temperaturze. Tunele fluidyzacyjne zapewniły szybsze i bardziej równomierne zamrażanie żywności, co pozwala m.in.:

  • zapobiegać powstawaniu nadmiernej ilości lodu w żywności;
  • zachowywać naturalny smak i wartości odżywcze produktów spożywczych;
  • zmniejszać ryzyko rozwoju bakterii.

Dzięki tym właśnie zaletom tunele fluidyzacyjne stały się popularnym rozwiązaniem w branży chłodniczej i całym przemyśle spożywczym. Obecnie urządzenia te wykorzystywane są przez bardzo wielu producentów żywności na całym świecie.

W jaki sposób tunele fluidyzacyjne nadal zmieniają branżę spożywczą? Jakie innowacje towarzyszą ich produkcji?

W ostatnich latach w produkcji tuneli fluidyzacyjnych wprowadzono cały szereg innowacji. Za jedną z najważniejszych zmian można uznać zastosowanie nowych materiałów, które są bardziej odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu tunele fluidyzacyjne są bardziej trwałe i mniej wymagające w utrzymaniu.

Inną ważną zmianą w produkcji tuneli fluidyzacyjnych jest zastosowanie nowych systemów sterowania, które znacząco zwiększają wydajność i energooszczędność. Dzięki nim nowoczesne tunele fluidyzacyjne zużywają mniej energii, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji i nie tylko. Zmniejszenie zużycia energii to jeden z głównych czynników obniżających koszty produkcji żywności, a zastosowanie nowoczesnych tuneli fluidyzacyjnych pozwala dodatkowo obniżyć koszty produkcji żywności poprzez skrócenie czasu zamrażania żywności przy jednoczesnej poprawie jej jakości.

Oprócz tego, producenci tuneli fluidyzacyjnych wprowadzają nowe rozwiązania, które pozwalają na poprawę jakości zamrażanych produktów. Jednym z takich rozwiązań jest zastosowanie nowych systemów wentylacji, które zapewniają bardziej równomierne chłodzenie produktów. Warto tu również wspomnieć o zastosowaniu nowych systemów odprowadzania wody, zapobiegających powstawaniu lodu na produktach.

Dzięki wprowadzonym innowacjom tunele fluidyzacyjne stały się bardziej wydajne, energooszczędne i trwałe, przez co mimo upływu czasu okazują się być coraz bardziej popularne wśród producentów żywności. Jeśli i Ty jesteś producentem żywności, taki nowoczesny tunel fluidyzacyjny może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Tunele fluidyzacyjne pozwolą poprawić wydajność Twojej produkcji, zwiększyć jakość produktów i obniżyć całościowe koszty ich wytwarzania.

 

Czytaj również:
Wymienniki ciepła amoniakalne: to oszczędność energii i ekologia, czyli zrównoważone podejście do chłodnictwa.

Czy tunele zamrażalniczo-fluidyzacyjne wpływają na jakość i świeżość zamrożonej żywności?

Fluidyzacja i odwrócona fluidyzacja we współczesnym przemyśle spożywczym.