Aktualności

Wymienniki ciepła amoniakalne to oszczędność energii i ekologia, czyli zrównoważone podejście do chłodnictwa

23.08.2023

Czym są wymienniki ciepła? W jakich instalacjach takie wymienniki mogą pracować?

Wymienniki ciepła to nic innego jak urządzenia przeznaczone do przekazywania energii cieplnej pomiędzy rożnego rodzaju medium. Wykorzystując medium oraz proces przekazywania energii cieplnej, wymienniki ciepła mają za zadanie w sposób skuteczny transferować ciepło z jednego medium do drugiego, dbając jednocześnie o zachowanie odpowiednich, ustalonych przez swoich konstruktorów parametrów i warunków pracy. A wszystko po to, aby wymienniki ciepła mogły spełniać jedno lub kilka z zadań, do jakich są przeznaczone, a którymi są:

  • chłodzenie,
  • ogrzewanie,
  • rekuperacja ciepła,
  • kondensacja i odparowywanie.

W przemyśle dominuje użycie instalacji bazujących na czynnikach chłodniczych w postaci amoniaku, CO2 lub freonu, stąd stosowane tam wymienniki ciepła są wymiennikami ciepła amoniakalnymi, CO2 lub freonowymi. Dlaczego tworząc taką instalację warto rozważyć postawienie na amoniak? W jaki sposób wymienniki ciepła amoniakalne pozwalają ograniczyć zużycie energii?

Zalety wymienników ciepła amoniakalnych. Dlaczego warto na nie postawić?

Wymienniki ciepła amoniakalne to doskonały wybór dla tych, którzy chcą obniżać zużycie energii w swoim zakładzie i jednoczenie mają na uwadze dobro środowiska naturalnego. Wymienniki te bowiem przyczyniają się do oszczędzania energii poprzez:

  • wysoką efektywność termodynamiczną – amoniak charakteryzuje się wysoką efektywnością termodynamiczną, co oznacza, że może osiągać wyższe współczynniki wydajności w procesach chłodzenia i zamrażania w porównaniu do niektórych innych czynników chłodniczych. A wyższy współczynnik wydajności oznacza mniejsze zużycie energii przy tym samym poziomie chłodzenia lub mrożenia;
  • minimalne straty ciepła – wymienniki amoniakalne są zaprojektowane tak, aby minimalizować straty ciepła w procesie przekazywania energii cieplnej;
  • wydajne przekazywanie ciepła – ten typ wymienników zapewnia maksymalny przepływ ciepła między dwoma rodzajami użytego medium, co pozwala optymalnie wykorzystać dostępną energię.

A co z ich wypływem na ekologię? Wymienniki ciepła amoniakalne jako czynnik chłodniczy wykorzystują amoniak, czyli medium uważane za bardziej ekologiczne w porównaniu do niektórych innych substancji stosowanych w chłodnictwie. Amoniak posiada niski potencjał ociepleniowy (GWP) i nie wpływa na niszczenie warstwy ozonowej.

Nasza marka, Unidex, jest producentem m.in. wysokiej jakości wymienników ciepła amoniakalnych, które są każdorazowo kalkulowane, projektowane oraz produkowane w zakładzie Unidex. Wymienniki te wykonujemy ze stali ciśnieniowej oraz zabezpieczamy antykorozyjnie w procesie galwanizacji. Co więcej, każdy z naszych wymienników ciepła projektowany jest na zamówienie klienta, co gwarantuje ich doskonałe dopasowanie do indywidualnych potrzeb.

Czytaj również:

Innowacyjne rozwiązania w przemyśle chłodniczym: W jaki sposób tunele fluidyzacyjne wpłynęły i wpływają nadal na efektywność zamrażania żywności?

Czy tunele zamrażalniczo-fluidyzacyjne wpływają na jakość i świeżość zamrożonej żywności?

Fluidyzacja i odwrócona fluidyzacja we współczesnym przemyśle spożywczym.