Aktualności

Technologie przyszłości w przemyśle chłodniczym. Jakie innowacje przyciągają do tej branży coraz to nowych inwestorów?

17.10.2023

Dlaczego chłodnictwo staje się coraz ważniejszą gałęzią przemysłu? Jakie innowacje towarzyszą rozwojowi tej branży?

Według danych Międzynarodowej Federacji Chłodnictwa (IIFC), wartość światowego rynku chłodnictwa w 2022 roku wyniosła 130 miliardów dolarów i prognozuje się, że do 2027 roku wzrośnie aż do 155 miliardów dolarów. Głównymi czynnikami napędzającymi tak duży wzrost rynku są:

  • znaczący przyrost światowej populacji,
  • postępująca urbanizacja,
  • zachodzące obecnie zmiany klimatyczne.

Wszystko to razem sprawia, że znaczenie branży chłodniczej w dającej się przewidzieć przyszłości poważnie się zwiększy, co z kolei przyciąga do niej tak samo inwestorów, jak i ludzi pragnących rozwijać obecne lub wprowadzać nowe technologie. Inżynierowie i naukowcy nieustannie pracują nad rozwiązaniami mającymi na celu poprawę wydajności, efektywności energetycznej i bezpieczeństwa, a do najważniejszych trendów w zakresie innowacji chłodniczych należą obecnie:

  • nowe technologie chłodzenia,
  • inteligentne systemy chłodnicze,
  • chłodzenie autonomiczne.

Jaki potencjał do wpływu na branżę chłodniczą mają same tylko wspomniane tu technologie? W jaki sposób mogą one zwiększyć jej wydajność, efektywność energetyczną i bezpieczeństwo? W co powinni długoterminowo zainwestować producenci urządzeń chłodniczych w Polsce?

Jaki potencjał mają innowacje w branży chłodniczej? Czym różnią się od siebie najpopularniejsze spośród rozwijanych obecnie technologii?

Nowe technologie chłodzenia wyróżniają się przede wszystkim tym, iż są bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska niż metody tradycyjne stosowane. Do najpopularniejszych nowych technologii chłodzenia należą:

  • chłodzenie absorpcyjne – technologia ta wykorzystuje czynnik chłodniczy absorbowany przez roztwór solny. Roztwór ten jest następnie podgrzewany, co powoduje uwalnianie czynnika chłodniczego i obniżenie temperatury. Chłodzenie absorpcyjne jest bardziej wydajne niż tradycyjne chłodzenie kompresyjne, ponieważ nie wymaga energii do sprężania czynnika chłodniczego;
  • chłodzenie termoelektryczne – w procesie tym wykorzystuje się różnicę temperatur do wytwarzania prądu elektrycznego. Prąd ten jest następnie używany do chłodzenia samego urządzenia. Chłodzenie termoelektryczne uznawane jest za bardziej wydajne niż tradycyjne chłodzenie powietrzem, ponieważ nie wymaga sprężania czynnika chłodniczego;
  • chłodzenie magnetyczne – pracujący nad nim naukowcy nauczyli się wykorzystywać pole magnetyczne do wytwarzania ciepła lub zimna. Powstałe pole magnetyczne wykorzystywane jest w procesie chłodzenia, który to proces okazał się być bardziej wydajny niż tradycyjne chłodzenie powietrzem, jak w przypadku chłodzenia termoelektrycznego nie wymagający sprężania czynnika chłodniczego.

Wymienione nowe technologie mają spory potencjał do znacznego wpływu na branżę chłodniczą, zwiększając jej wydajność, efektywność energetyczną i bezpieczeństwo. Polska branża chłodnicza, na czele z marką Unidex – wiodącym producentem urządzeń chłodniczych, jest żywo zainteresowana każdą z nich. Która ostatecznie zdominuje przemysł chłodniczy? Czy w ogóle będzie można mówić o takiej dominacji? Jak przedstawiać się będzie rentowność inwestycji w każdą z tych innowacji? Tego zapewne dowiemy się już wkrótce.