Aktualności

Nowoczesne technologie w przenośnikach spiralnych. W jaki sposób przekładają się na działanie tych urządzeń?

24.01.2024

Przenośniki spiralne stanowią szeroką grupę urządzeń wykorzystywanych do termicznej obróbki żywności. Tworzone przez naszą firmę przenośniki spiralne powstają zawsze pod indywidualne zamówienie, z użyciem coraz bardziej upowszechniających się nowoczesnych technologii. Jakiego typu są to technologie? Na co możesz liczyć, wybierając przenośnik spiralny od Unidex?

Które z nowoczesnych technologii stosowane są w przenośnikach spiralnych dla branży spożywczej?

Technologie wykorzystywane w transporterach spiralnych kierowanych do branży chłodniczej i szerzej – do branży spożywczej, cały czas ewoluują. A celem tej ewolucji jest poprawa efektywności, oszczędność energii i zwiększenie wydajności urządzeń. Elementami przenośników spiralnych, które obecnie są najchętniej poprawiane i unowocześniane, są obecnie:

  • inwertery – stosowane w silnikach elektrycznych transporterów spiralnych w celu zapewnienia precyzyjnej kontroli nad prędkością obrotową. Ich obecność pozawala dostosować wydajność przenośnika do bieżących potrzeb, co przekłada się na oszczędność zużywanej przez urządzenie energii;
  • systemy sterowania – przenośniki spiralne Unidex są wyposażane w zaawansowane systemy sterowania umożliwiające optymalizację procesu obróbki termicznej na podstawie danych pochodzących z czujników. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest dostosowywanie prędkości, temperatury i pozostałych parametrów pracy na bieżąco, w czasie rzeczywistym;
  • czujniki i monitorowanie zdalne – nowoczesne transportery spiralne mogą być i często są wyposażane w liczne czujniki służące do monitorowania parametrów wykonywanej przez nie pracy. Chodzi tu przede wszystkim o temperaturę, wilgotność czy ciśnienie. Zebrane w ten sposób dane można następnie analizować całkowicie zdalnie i reagować błyskawicznie na wszelkie ewentualne problemy w procesie obróbki żywności.

Oczywiście nie są to wszystkie możliwości, jakie nowoczesne technologie dają producentom przenośników spiralnych. Unowocześniane jest również oprogramowanie, materiały izolacyjne czy inteligentne systemy przepływu powietrza. Jak przekłada się to na korzyści dla użytkowników?

Jakie korzyści płyną ze stosowania nowoczesnych technologii w przenośnikach spiralnych?

Nowoczesne technologie wszędzie, gdzie się pojawią, zmieniają oblicze branży i stosowanych w niej rozwiązań. W przypadku przenośników spiralnych, nowoczesne technologie oznaczają cały szereg korzyści, wśród których z całą pewnością należy wymienić:

  • wzrost wydajności – użycie nowoczesnych przenośników spiralnych to większa wydajność, czyli transportowanie większych ilości produktów w krótszym czasie;
  • zmniejszone straty wśród obrabianych i transportowanych produktów – za ten aspekt odpowiadają m.in. systemy wizyjnej kontroli jakości, pozwalające na automatyczne wykrywanie uszkodzonych lub zanieczyszczonych produktów. Dzięki nim możliwe jest zmniejszenie strat wśród produktów i poprawa ich jakości;
  • wzrost ogólnego bezpieczeństwa – nowoczesne technologie to również systemy sterowania PLC, które pozwalają na monitorowanie procesu transportu i reagowanie na ewentualne nieprawidłowości. Dzięki nim możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa tego procesu.

Oczywistą korzyścią z nowoczesnych technologii stosowanych w przenośnikach spiralnych jest również spadek kosztów ich eksploatacji. Nowoczesne przenośniki spiralne Unidex są po prostu bardziej energooszczędne i zwyczajnie trwalsze, co wprost przekłada się na niższe koszty funkcjonowania firmy.