Aktualności

Amoniak, CO2, a może freon? Co jest przyszłością „zielonych” wymienników ciepła?

06.12.2023

Wymienniki ciepła freonowe. Czy stosowany w nich freon ma szansę stać się przyszłością branży chłodniczej?

Używane w przemyśle chłodniczym wymienniki ciepła możemy podzielić ze względu na rodzaj stosowanego w nich medium na:

  • wymienniki ciepła freonowe
  • wymienniki ciepła CO2
  • wymienniki ciepła amoniakalne.

Wymienniki ciepła freonowe używają freonu, jako medium podstawowego. Freon – a w zasadzie freony, gdyż istnieje wiele ich typów – to ogólne określenie dla całej grupy związków chemicznych, które były lub są nadal używane jako czynniki chłodnicze. Freony do dziś są popularne w wymiennikach ciepła, jednak w kontekście proekologicznych, przyszłościowych zastosowań, sytuacja z freonami jest złożona właśnie ze względu na ich wpływ na środowisko. Chociaż charakteryzuje je bardzo wysoki potencjał chłodniczy, niskie ciśnienie robocze i wysoka dostępność, są równocześnie szkodliwe dla środowiska ze względu na swoją zdolność do niszczenia warstwy ozonowej i jako takie zaliczane są do grupy gazów cieplarnianych. Z uwagi na te ich właściwości, freony są stopniowo wycofywane z użycia i z całą pewnością nie do nich należy przyszłość nowych, proekologicznych wymienników ciepła.

Wymienniki ciepła CO2. Czy substancja uważana powszechnie za szkodliwą może być ekologiczna?

Wiele pracy włożono do tej pory w to, by z CO2 zrobić największego wroga środowiska naturalnego. Tymczasem to właśnie dwutlenek węgla stosowany jest z powodzeniem w wymiennikach ciepła również przez wzgląd na jego proekologiczne zalety. Jak to możliwe?

Dwutlenek węgla (CO2), w branży chłodniczej znany również jako R-744, staje się coraz bardziej popularnym wyborem w proekologicznych, nowoczesnych wymiennikach ciepła. Jest to gaz naturalny, który nie posiada potencjału niszczenia warstwy ozonowej ani nie jest uważany za gaz cieplarniany. CO2 jest bezpieczny i nietoksyczny, a także stosunkowo tani. Jego rosnące znaczenie wynika m.in. z:

  • niskiego wpływu na środowisko
  • znaczącej efektywności energetycznej
  • bezpieczeństwa.

CO2 zapewnia szeroki zakres zastosowania, w tym również w niskich temperaturach, co czyni go idealnym wyborem dla głębokiego chłodzenia w mroźniach czy przechowalniach żywności.

Wymienniki ciepła amoniakalne. Dlaczego to właśnie amoniak jest obecnie faworytem ekologów?

Ostatnimi z rodzajów wymienników ciepła są wymienniki ciepła gazowe używające amoniaku. Amoniak jest gazem o wysokim potencjale chłodniczym, coraz częściej stosowanym w wymiennikach ciepła. Amoniak jest nietoksyczny i niepalny, co czyni go bezpiecznym do stosowania w wielu aplikacjach. Jest również stosunkowo tani, co bardzo sprzyja redukcji kosztów eksploatacji takiego wymiennika. Z punktu widzenia ekologii, liczy się również to, że amoniak ma:

  • znikomy wpływ na środowisko – zerowy potencjał niszczenia warstwy ozonowej (ODP) i bardzo niski potencjał globalnego ocieplenia (GWP);
  • możliwość regeneracji i ponownego użycia – jest łatwo odzyskiwalny i może być ponownie używany w systemach chłodniczych, co przyczynia się do zredukowania odpadów i dalszego ograniczenia wpływu na środowisko.

Oczywiście, zawsze należy liczyć się z tym, że w przyszłości odkryjemy substancje jeszcze bardziej przyjazne środowisku o być może nawet większym potencjale chłodniczym, niemiej obecnie to CO2 oraz amoniak w tej kategorii wysunęły się na prowadzenie.